تبلیغات
چی چگونه کار می کند؟ - اطلاعاتی در مورد فیلمهای سه بعدی
منوی كاربری

این وبلاگ را صفحه خانگی خود كن !    به مدیر وبلاگ ایمیل بزنید !    این وبلاگ را به لیست علاقه مندی های خود اضافه كنید !

پیغام مدیر : به شما كاربر گرامی سلام عرض می كنم . امیدوارم در این وبلاگ دقایقی خوبی را سپری كنید . برای آگاهی از امكانات این وبلاگ خواهشمندم كه تا آخر صفحه این وبلاگ را مشاهده نمایید .


نظرسنجی
آیا مایلید مقالات به زبان انگلیسی در وبلاگ قرار گیرد؟آدرس های دیگر
صفحات وبلاگ

لینك به ما / لوگوی دوستان
لینك به ما


لوگوی دوستان

آمار وبلاگ
امروز :

بازدید های امروز :

بازدید های دیروز :

كل بازدیدها :

كل مطالب :

كل نظرات :

ایجاد صفحه : - ثانیه

یکشنبه 25 بهمن 1388
اطلاعاتی در مورد فیلمهای سه بعدی
خلاصه ای از تاریخچه عکس و فیلم بعد دار
بطور خلاصه میتوان سه بعدی را اینطور تشریح کرد که مغز انسان با دریافت دو تصویر توسط دو چشمان از انها یک تصویر بعد دار و دارای عمق میسازد.
برای یک فیلم سه بعدی دوربینی با دو Objectif جانبی لازم است که هر کدام یک صحنه واحد را در زاویه هائی که به مقدار بسیار کمی از یکدیگر متفاوتند فیلمبرداری میکند. فاصله بین این دو Objectif به اندازه فاصله دو چشم است.
در سال 1838 Sir Charles Wheatstone برای اولین بار mirror stereoscope و در سال 1844 یک المانی تکنیک عکاسی stereoscopic و یک اسکاتلندی یک نظاره گر را ابداع کردند و سرانجام نظاره گر هولمز امریکائی به تمام خانه ها راه یافت.
ژوزف دالمدا روشی برای پخش بعد دار را در سال 1858 در پاریس به نمایش گذاشت. در ان اولین تصویر نارنجی رنگ و دیگری ابی شده بودند و هر دوی این تصاویر از ورای یک Filtre رنگی مربوط به انها دیده میشدند یعنی با عینک نارنجی یا عینک ابی. بعد از ان ابداعات دیگری نظیر Verascope که شبیه یک دوربین بود پدیدار گشتند.
اولین فیلم بعد داری که به نمایش عموم گذاشته شد اثر Edwin S. Porter و William E. Waddell در 10 ژوئن 1915 در نیویورک بود.
اولین فیلم فیکشن به نام Power of Love از Harry K. Fairall و به دنبال ان فیلم ناپلئون از Abel Gance بعضی از صحنه ها را با سه دوربین فیلمبرداری کرده بودند.
در نمایشگاه جهانی نیویورک در سال 1939 مردم نظاره گر استریو را که View-master نامیده میشد و توسط شرکت Sawyer’s ساخته شده بود را مشاهده کردند که با ان فیلمهای Bambi, Rintintin و داستان پریان را بصورت عکس نمایش میداد. در این زمان Polaroïd عینک مخصوص برای تماشای اینگونه تصاویر را ارائه کرد و بعد از جنگ جهانی دوم در روسیه یک سالن سینما مخصوص نشان دادن این نوع فیلمها ساخته شد.
در هالیوود اولین فیلمهای بعد دار نظیر The Lions of Zulu در زمستان 1952 ساخته شده و در دو سالن پارامونت که پر از تماشاچیانی بود که با عینکهای پلاریزانت خود رفته بودند پخش شد. 
اما در سال 1953 بود که این تکنیک بسیار طرفدار پیدا کرده و تکنیک های بسیاری بکار برده شدند که وارد جزئیات همه انها نمیشویم.
اکنون اینطور به نظر میرسد که پس از سالیان دراز تکنیک سه بعدی برای فیلمها بصورت یک نورم جدید در امده است و تکنیک فیلم دوره جدیدی را اغاز کرده است.

انواع عینکها برای دیدن فیلمهای سه بعدی
در ابتدا باید گفت که برای پخش یک فیلم سه بعدی به یک سالن با پروژکتور مناسب و یک سرور که کپی دیجیتالی فیلم روی ان قرار میگیرد نیاز است.

1 - عینکهای Xpand که به انها Actif نیز میگویند چون دارای نوعی گیرنده مادون قرمز در مرکز عینک و کریستال مایع و فیبر مدار چاپی (PCB) میباشند.
 

2- عینکهای Real D که به انها Passif و دوباره قابل استفاده نیز میگویند چون بعد از پایان فیلم تماشاگر میتواند که ان را برای خود نگاه دارد تا دوباره از ان استفاده کند.
 

3 - عینکهای Dolby 3D 


vمورد استفاده هر یک از سه عینک
در تکنیکی که از یک جعبه استفاده میشود که مادون قرمز را صادر و ان بر روی تایم کد فیلم قرار میگیرد.
این جعبه که در نزدیکی پروژکتور قرار داده میشود با انعکاس اطلاعات را به عینک میدهد که چشم راست و یا چپ متناوبا این اطلاعات بصری را دریافت کرده و احساس دیدن عمق بوجود میاید. ریتم این عمل 144 در ثانیه یا 144Hertz یعنی سرعت تجزیه و یا تشخیص مغز میباشد. معمولا برای اینکه تمام زوایا در بر گرفته شوند از دو صادر کننده مادون قرمز در سالن استفاده میشود. اما استثنا هم وجود دارد چون مثلا در فستیوال کان برای نمایش انیمیشن UP از 30 صادر کننده مادون قرمز استفاده شده بود.
برای دیدن فیلمهائی که با این تکنیک پخش میشوند از عینک شماره یک استفاده میشود.
تکنولوژی Real D بر عکس اولی بر اساس Filtre خروجی پروژکتور است که نور را پلاریزه میکند یعنی نور منعکس بر روی اکران یا پرده (که البته لازمه ان اکران مخصوص میباشد) توسط عینک Filtre شده و بسته به پلاریزاسیون امکان دیدن فقط برای چشم چپ و یا چشم راست وجود دارد.
عینکهای Dolby 3D بر روی طول موج رنگها عمل میکنند. 
یک چرخ دو رنگ در مقابل پروژکتور قرار دارد که با مسدود کردن بعضی طول امواج تصاویر را برای هر چشم ***** میکند. سپس عینک Dolby 3D اطلاعات بصری دریافت شده را از هم جدا کرده و تصاویری را که برای هر یک از چشمان میباشد را به ان چشم نشان میدهد


vهزینه ساخت و نمایش فیلم سه بعدی
میتوان گفت که تهیه یک فیلم سه بعدی حدود ده در صد بیشتر از یک فیلم دو بعدی هزینه دارد و برای نمایش ان به وسایل بسیار گران نیاز است.
برای مجهز کردن یک سالن سینما برای پخش فیلم سه بعدی حدود هفتاد هزار یورو یا حدود کمی بیش از صد هزار دلار نیاز است و این هزینه پروژکتور, سرور و احیانا اکران را شامل میشود.
عینک هم بستگی دارد که توسط سینما خریداری و یا اجاره شود.
تمیز کردن عینکهای Xpand و Dolby 3D بعد از هر بار استفاده انها نیز خرج برمیدارد و علاوه بر این امکان شکستن و یا حتی گاهی دزدیدن انها نیز هست و برای این مسائل هم باید بودجه ای در نظر گرفت.
البته فراموش نباید کرد که تمام این بودجه ها را تماشا گر متقبل میشود.
لیست فیلمهای سه بعدی در امسال طولانی است ولی از بین انها میتوان از انیمیشنهای Monsters vs. Aliens, Coraline, Ice Age 3 و Up و فیلم My Bloody Valentine نام برد. اما مهمترین انها Avatar است که در 18 دسامبر 2009 به روی پرده خواهد امد و بعنوان بزرگترین واقعه هنر فیلم درجهان سینما محسوب میگردد.
از دیگر فیلمهای سه بعدی که بزودی بر روی پرده سینما خواهند امد میتوان از A Christmas Carol در 5 نوامبر 2009 - استرالیا,Alice In Wonderland در 4 مارس 2010 در ارژانتین, انیمیشنToys Story 3 در 17 ژوئن 2010 - روسیه,Shrek Forever After در 20 مه 2010 - روسیه , The Adventures of Tintin : Secret of the Unicorn در سوئد - اکتبر 2011و همچنین Tron Legacy در سال 2010 نام برد.
همچنین قرار است که Pixar ورژن سه بعدی دو انیمیشن Toy story و Toy story 2 را بسازد که گفته میشود که به ترتیب در تاریخ 5 مه 2010 و 12 مه 2010 اماده نمایش خواهند بود.

نوشته شده توسط علیرضا ساعت 09:24 ق.ظ موضوع مطلب :‌ عمومی , الكترونیك , علمی ,

ویرایش شده در - و ساعت -

لینك ثابت | نظرات ()


This Template Designed By Theme.MihanBlog.Com And Davood Jafari
div dir="rtl" style="text-align:center;width:135px">نیازمندیها و آگهی رایگان درجه1