تبلیغات
چی چگونه کار می کند؟ - چرا آب بی رنگ است؟
منوی كاربری

این وبلاگ را صفحه خانگی خود كن !    به مدیر وبلاگ ایمیل بزنید !    این وبلاگ را به لیست علاقه مندی های خود اضافه كنید !

پیغام مدیر : به شما كاربر گرامی سلام عرض می كنم . امیدوارم در این وبلاگ دقایقی خوبی را سپری كنید . برای آگاهی از امكانات این وبلاگ خواهشمندم كه تا آخر صفحه این وبلاگ را مشاهده نمایید .


نظرسنجی
آیا مایلید مقالات به زبان انگلیسی در وبلاگ قرار گیرد؟آدرس های دیگر
صفحات وبلاگ

لینك به ما / لوگوی دوستان
لینك به ما


لوگوی دوستان

آمار وبلاگ
امروز :

بازدید های امروز :

بازدید های دیروز :

كل بازدیدها :

كل مطالب :

كل نظرات :

ایجاد صفحه : - ثانیه

دوشنبه 16 اردیبهشت 1387
چرا آب بی رنگ است؟
آب بیرنگ است، زیرا ترازهای الکترونی آن طور قراری گرفته اند که از هم فاصله زیادی دارند و با هیچ یک از اجزای نور سفید برانگیخته نمی شوند، بنابراین هیچیک را جذب نمی کنند.
اما چرا دریا یا ابرها آبی هستند؟

نور دارای طول موج های مختلفی می باشد که شامل : بنفش،نیلی،آبی،سبز،زرد،نار نجی و قرمزهستند. این طول موجها با عبور نور از جو زمین تفکیک شده و به آبهای دریاها میرسد.
آب دارای ضریب شکست است، یعنی نور با مقداری انحراف ، درون آب به مسیرش ادامه میدهد.طول موجها در داخل آب رفتار متفاوتی باهم دارند. یعنی رنگهای با طول موج کمتر روی آب باقی مانده و رنگهای با طول موج بیشتر به زیر آب منتقل میشوند.یعنی رنگ قرمز سریعتر وارد اعماق دریاها میشود تا رنگ آبی. رنگ بنفش هم که توسط لایه ازن گرفته میشود. پس رنگهای نیلی و آبی و سبز که طول موج کمتری دارند باقی میمانند که روی آب هستند. در بین اینها چون نیلی و آبی طول موج کمتری دارند بیشتر روی آب می مانند به همین دلیل دریاها و ابرها به رنگ نیلی و آبی دیده میشوند.

ولی چرا روزهای ابری رنگ دریاها سبز به نظر میرسند؟
دلیلش این است که روزهای ابری ، رنگهای آبی و نیلی هم توسط ابر ها جذب میشوند و سبز و مابقی عبور میکنند. پس در بین طیف رنگها، رنگ رسیده به آب دریا، سبز کمترین طول موج را دارد . بنابراین پس آب به رنگ سبز دیده میشود.
نوشته شده توسط علیرضا ساعت 08:05 ق.ظ موضوع مطلب :‌ علمی ,

ویرایش شده در - و ساعت -

لینك ثابت | نظرات ()


This Template Designed By Theme.MihanBlog.Com And Davood Jafari
div dir="rtl" style="text-align:center;width:135px">نیازمندیها و آگهی رایگان درجه1