تبلیغات
چی چگونه کار می کند؟ - تلویزیونهای لیزری‌ چگونه کار می کنند؟
منوی كاربری

این وبلاگ را صفحه خانگی خود كن !    به مدیر وبلاگ ایمیل بزنید !    این وبلاگ را به لیست علاقه مندی های خود اضافه كنید !

پیغام مدیر : به شما كاربر گرامی سلام عرض می كنم . امیدوارم در این وبلاگ دقایقی خوبی را سپری كنید . برای آگاهی از امكانات این وبلاگ خواهشمندم كه تا آخر صفحه این وبلاگ را مشاهده نمایید .


نظرسنجی
آیا مایلید مقالات به زبان انگلیسی در وبلاگ قرار گیرد؟آدرس های دیگر
صفحات وبلاگ

لینك به ما / لوگوی دوستان
لینك به ما


لوگوی دوستان

آمار وبلاگ
امروز :

بازدید های امروز :

بازدید های دیروز :

كل بازدیدها :

كل مطالب :

كل نظرات :

ایجاد صفحه : - ثانیه

چهارشنبه 2 مرداد 1387
تلویزیونهای لیزری‌ چگونه کار می کنند؟
لیزرها هم اكنون امتیازات قابل‌توجهی را برای به‌كارگیری در نمایشگرهای پروجكشن فراهم می‌كنند؛ زیرا وسعت رنگ، روشنایی بسیار بالا، مصرف كم انرژی و طول عمر بیشتر، تنها بخشی از مزایای بی‌شماری هستند كه لیزر در اختیار ما قرار می‌دهد.

با این حال تا هنگامی كه تولید لیزرهای Solid-state به اندازه كافی افزایش پیدا نكند و این لیزرها برای به‌كارگیری در نمایشگرها بهینه‌سازی نشوند و مادامی كه قیمت آن‌ها به تعادل نرسد، نمی‌توان امید چندانی در به‌كارگیری این فناوری نو پا در صنعت ساخت نمایشگر داشت.

به تازگی شركت Novalux با ارایه نمایشگرهایی با نام تجاری Necsel توانسته است بر تمام این مشكلات غلبه كند و سری اول نمایشگرهای ارزان‌قیمت مبتنی بر فناوری لیزری را كه در آن‌ها لیزرهای High Power Surface emittingبه كار برده شده است را به بازار معرفی كند.

این نمایشگرها كه اساس كار آن‌ها تركیب سه رنگ قرمز، سبز و آبی است، با توانایی بالقوه بالا برای دستیابی به رنگ مورد نظر و همچنین ارزانقیمت بودن در عین كارایی بالا می‌توانند دریچه ‌نوینی در صنعت ساخت نمایشگرها به روی تولیدكنندگان بگشایند.

می‌توان گفت كه سینمای خانگی به عنوان اولین بخشی كه در آن نمایشگرهای بزرگ به ‌كار می‌رود، می‌تواند به خوبی از امتیازات فناوری لیزری استفاده كند. از هم ‌اكنون خریداران بزرگ شركت‌های الكترونیك برای آن‌كه بتوانند خود نخستین فروشنده نمایشگرهای صفحه بزرگ و HD RPTV باشند، در حال رقابت برای خرید تلویزیون‌های لیزری از غول‌های بزرگ الكترونیكی جهان هستند.

در حقیقت بسیاری از مردم امروزه به دنبال نمایشگرهای پنجاه اینچی هستند و تحلیلگران بر این باورند كه در سال 2009 تقاضا برای عرضه نمایشگرهای شصت اینچی به شدت افزایش یابد.

نمایشگرهای لیزری به زودی در تلفن‌های همراه به کار گرفته خواهند شد.

در نمایشگرهایی با این ابعاد بزرگ از یك تصویر مینیاتوری استفاده می‌شود كه به آن microdisplay می‌گویند كه اساساً این تصویر از نصف ابعاد صفحه‌‌ نمایش نیز كوچك‌تر است. بعد از آن، این تصویر توسط یك منبع نوری درخشان می‌گردد و توسط ابزارهای اپتیكی بزرگنمایی می‌شود و روی سطح پشتی صفحه نمایشگر تابانده می‌شود.

در حال حاضر RPTVها با استفاده از یك لامپ سفید UHP به‌عنوان منبع نورانی‌كننده‌ رایج دیگر نیز بر اساس پردازش نور دیجیتال DLP كار می‌كنند كه این سیستم نیز با استفاده از آرایه‌ای از ریز‌آینه‌ها (micromirror) اقدام به ایجاد تصویر می‌كند. لازم به ذكر است كه این فناوری اولین بار توسط شركت Texas Instruments ابداع شد.

در سیستم‌های DLP، یك فیلتر گردشی پرتوهای قرمز، سبز و آبی را به ترتیب روی microdisplay می‌تاباند.

در این زمینه می‌توان به فناوری پیشتاز دیگری كه با نام 3LCD شهرت یافته است نیز اشاره كرد. در این فناوری نور سفید با استفاده از فیلترهای دو رنگ نما به قسمت‌های متعددی تقسیم می‌شود و سپس تصاویر از سه پانل LCD نوع High Temprature Polysilicon كه پرتوهای آبی، قرمز و سبز به آن تابانده شده است، تشكیل می‌شود.

با تمام این مسائل لامپ‌های UHP به خاطر طول عمر كم، روشنایی محدود و تعداد تصاویر كمتر نتوانستند چنانكه باید، به موفقیت دست ‌یابند. طول عمر این لامپ‌ها به صورت تقریبی در حدود هشت هزار ساعت است. در صورتی‌كه طول‌عمر معمولی یك تلویزیون در حدود سی هزار ساعت است، همچنین تعویض این لامپ‌ها در حدود سیصد دلار قیمت دارد كه برای به‌كارگیری در خانه مسلماً انتخاب مناسبی نخواهند بود.

بنابراین از آنجایی كه لامپ تصویرهای‌ UHP توانایی تولید نور كافی برای صفحات بزرگ را نداشتند، سعی شد نمایشگرهایی ساخته شود كه در آن‌ها با كاهش زاویه دید و كاهش رنگ‌های نمایش به حداكثر 75درصد استاندارد سیستم‌ NTSC بتوان صفحات بسیار بزرگی ایجاد كرد.

به خاطر تمامی این مشكلات كه در ساخت نمایشگرهای صفحه‌پهن بروز كرده بود، پژوهشگران به دنبال منبع نوری دیگر برای تولید تصویر بودند كه در این میان هر دو ابزار LED و لیزر به عنوان منابع نوری مناسب جهت تولید تصویر مورد توجه قرار گرفتند.

به طور مثال، برای تولید صفحات با ابعاد 55 اینچ، LED منبع بسیار مناسبی تشخیص داده شد؛ چرا‌كه لامپ تصویرهایی كه با به‌كارگیری LED ساخته شده بودند، به‌ طور تقریبی در حدود بیست هزار ساعت عمر مفید داشتند و توانستند130درصد رنگ‌های استاندارد ‌NTSC را تولید كنند. با این حال لامپ‌های تصویری مبتنی بر فناوری LED، معایبی نیز داشتند كه از جمله‌ آن‌ها می‌توان به روشنایی محدود تغییر رنگ‌ها بعد از گذر زمان، تغییر توازن رنگ‌ها در شرایط آب و هوایی مختلف اشاره كرد.

اما در نهایت لیزر توانست با ارایه مزایای بسیار زیادی رقیبان خود را پست سر بگذارد و به‌عنوان یك منبع نوری مناسب برای تولید تصویر در نمایشگرهای غول‌پیكر مورد استفاده قرار بگیرد.

تلویزیون SonySXRD پنجاه اینچ مبتنی بر فناوری Necsel

لیزرهای Necsel توانستند با دستیابی به طول موج‌های مناسب به دویست درصد رنگ‌های استاندارد NTSC دست پیدا كنند تا تصاویری واقعی‌تر و زنده‌تر را برای مخاطبان خود به نمایش بگذارند. به‌علا‌وه، ‌در فناوری ‌Necsel این امكان وجود دارد تا طول موج‌های خاصی برای تركیب شدن انتخاب شود تا رنگ‌های جدید مورد نیاز توسط كاربر تولید شوند.

حداكثر روشنایی قابل دستیابی در فناوری ‌Necsel، حداقل شش برابر بیشتر از حداكثر روشنایی قابل دستیابی LED و سایر لامپ‌های تصویر است و این روشنایی هنگامی كه اطلاعات تحت فرمت HD به نمایشگر ارسال شوند، بسیار بهتر نیز خواهد شد.

علاوه بر تمامی مزایای فوق، به‌كارگیری لیزر سبب شده است هزینه تولید تمام‌‌شده نمایشگرهایی كه از این فناوری برای پخش تصویر استفاده می‌كنند، به صورت قابل توجهی پایین بیاید. همچنین عمر مفید منبع نوری در صورتی كه حداكثر استفاده از آن صورت بپذیرد، در حدود سی هزار ساعت خواهد بود كه بسیار مناسب است.

حتی اگر طراحی بخش اصلی این فناوری كه همان بخش تولیدكننده نور لیزر است، به یك استاندارد جهانی تبدیل شود، به تولیدكنندگان نمایشگرها امكان می‌دهد با یكسان‌سازی معماری‌های تولید بتوانند باز هم قیمت نمایشگرهایی كه از لیزر به عنوان منبع نوری خود استفاده می‌كنند را كاهش دهند.

به ویژه در تلویزیون‌های لیزری موتور پردازش نوری می‌تواند به سادگی پرتوهای قرمز آبی و سبز لیزر را با هم تركیب كند و با قدرت زیاد نوری روی microdisplay بتاباند.

در سال 2008 تولیدكنندگان تلویزین‌های لیزری، نمایشگرهای پنجاه اینچی RPTV با روشنایی معادل 500nits را به همگان معرفی خواهند كرد. این نمایشگرها با وضوح بالا‌ی پشتیبانی از دویست درصد رنگ‌های استاندارد NTSC تولید خواهند شد. این تلویزیون‌ها در عین حال بسیار كم‌وزن و كم‌قدرت هستند و قیمتی در حدود هزار دلار دارند.

نمایش شماتیک از ساختار فناوری Necsel

با این وصف، به نظر می‌رسد لیزر در این عرصه فراگیر خواهد شد؛ نه تنها در نمایشگرها، بلكه می‌توان از لیزرهای دیودی پر قدرت در بسیاری دیگر از ابزارهای الكترونیكی یا دیتا پروژكتورهای جیبی و سایر سامانه‌های سینمایی دیجیتال استفاده كرد.

تولید این ابزار به كمك لیزر می‌تواند در توسعه‌ ابزارهای الكترونیكی جذاب و كارگشایی كه پیش از این امكان تولید آن‌ها وجود نداشت، بسیار راهگشا باشد. به برخی از این ابزارها و وسایل اشاره می‌كنیم:

پروژكتورهای دستی: ابزارهایی كه هم‌اكنون توسط لامپ‌های LED كار می‌كنند، تصاویری 30 اینچ‌مربعی با روشنایی20lm ایجاد می‌كند و بهایی در حدود هفتصد دلار دارند كه در صورت به‌كارگیری لیزر در مدل آزمایشی در حالی روشنایی 200lm به دست آمد كه ابعاد دستگاه جدید یك چهارم ابعاد قبلی و قیمت آن نیز به نصف كاهش پیدا كرده بود.

پروژكتورهای Embedd: با به‌كارگیری لیزر، طبقه‌بندی جدیدی نیز به همراه آن تولید شد كه با نام pico projection  شهرت پیدا كرد. لیزرهای تك پرتو مبتنی بر فناوری Necsel اجازه می‌دهند هر فردی برای خود یك پروژكتور شخصی داشته باشد كه توانایی تولید روشنایی در حدود 20lm را داشته باشد.

این نوع پروژكتورها در آینده نزدیك در تلفن‌ همراه، دوربین‌های فیلمبرداری، دوربین‌های دیجیتال و نمایشگرهای بالای اتومبیل‌ها به كارگرفته خواهند شد.

پروژكتورهای سینمای دیجیتال: پروژكتورهایی كه در حال حاضر از آن‌ها استفاده می‌شود، با استفاده از لامپ كار می‌كنند كه به سبب تولید گرمای زیاد توسط لامپ باید به صورت مداوم خنك شوند. در عین حال شفافیت و روشنایی مناسبی نیز ندارد. با استفاده از لیزر در این نوع پروژكتورها می‌توان به مقدار 20000lm روشنایی دست ‌یافت كه برای پرده سینما بسیار مناسب و كافی است.

لیزر در همه خانه‌ها

در آینده‌ای نه چندان دور و با همه گیر شدن استفاده از فناوری Necsel به‌عنوان اولین منبع نوری پرقدرت لیزری در نمایشگرها، دیری نمی‌پاید كه لیزر در تمام خانه‌ها وارد می‌شود و با ایجاد تصاویر شفاف، با روشنایی بالا و رنگ‌های طبیعی می‌تواند لحظات شاد و مفرحی را برای بینندگانش فراهم آورد.

نوشته شده توسط علیرضا ساعت 03:07 ق.ظ موضوع مطلب :‌ فنی و مهندسی ,

ویرایش شده در - و ساعت -

لینك ثابت | نظرات ()


This Template Designed By Theme.MihanBlog.Com And Davood Jafari
div dir="rtl" style="text-align:center;width:135px">نیازمندیها و آگهی رایگان درجه1