تبلیغات
چی چگونه کار می کند؟ - لئو کجاست؟
منوی كاربری

این وبلاگ را صفحه خانگی خود كن !    به مدیر وبلاگ ایمیل بزنید !    این وبلاگ را به لیست علاقه مندی های خود اضافه كنید !

پیغام مدیر : به شما كاربر گرامی سلام عرض می كنم . امیدوارم در این وبلاگ دقایقی خوبی را سپری كنید . برای آگاهی از امكانات این وبلاگ خواهشمندم كه تا آخر صفحه این وبلاگ را مشاهده نمایید .


نظرسنجی
آیا مایلید مقالات به زبان انگلیسی در وبلاگ قرار گیرد؟آدرس های دیگر
صفحات وبلاگ

لینك به ما / لوگوی دوستان
لینك به ما


لوگوی دوستان

آمار وبلاگ
امروز :

بازدید های امروز :

بازدید های دیروز :

كل بازدیدها :

كل مطالب :

كل نظرات :

ایجاد صفحه : - ثانیه

دوشنبه 21 بهمن 1387
لئو کجاست؟
چندی پیش شاهد پرتاب موشکی موسوم به ماهواره بر سفیر امید بودیم. مطابق معمول در ایران ،برخلاف کشورهای دیگر که از مدتها پیش مشخصات فنی و جزییات علمی اینگونه آزمایشات منتشر می شود هیچ مطلب علمی خاصی در این خصوص منتشر نشده است و حتی خود خبر پرتاب این موشک هم بسیار دفعی و غیرقابل پیش بینی انتشار یافت. حتی منابع خبری وصفحات اختصاصی این ماهواره بر هم مطلب فنی خاصی منتشر ننمودند.جالب اینجاست که در اخبار و صدا و سیما همه از چیزی که حداقل اطلاعاتی از آن در دسترس نیست ابراز خوشحالی و غرور می کنند. گو اینکه صرف موشک بودن این ماهواره بر برای خوشحالی کفایت می کند..
برای اینکه بدانیم ماهواره سفیر امید قرار است چه کاری انجام دهد باید بدانیم که این ماهوار در کجا واقع است پس برای آشنایی با ماهواره ها و مدارات اختصاصی گردش آنها به دور زمین و همچنین برای جبران اخبار فنی در این خصوص شما را به صرف کمی مطلب فنی دعوت می کنم

(اگر به مقدمه اعتقاد ندارید از همینجا بخوانید)

ماهواره امید کجا واقع شده است؟
ماهواره امید در مداری بدور زمین گردش می کند که به Low Earth orbit یا همان مدار لئو مشهور است.این مدار از فاصله ۱۶۰ کیلومتری الی ۲۰۰۰کیلومتری از زمین تعریف شده است. ماهواره امید در فاصله حدود ۲۴۰ کیلومتری از زمین بدور آن گردش می کند.

Apollo program,sub-orbital, پروازهای Mercury program , X-15 , SpaceShipOne rocket planes, تمام فضانوردی های بشر در فضا در مدار لئو بوده است, که شامل Space Shuttle و ماموریت های space station نیز می گردد.بالاترین ارتفاع ثبت شده فضانوردی انسان مربوط به Gemini 11 در نقطه اوج مسیر بیضوی خود می باشد که ۱۳۷۴/۱ کیلومتر از سطح زمین می باشد.
ایستگاه فضایی بین المللی هم در لئو واقع است.ارتفاع ایستگاه فضایی مابین ۳۱۹/۶ تا ۳۴۶/۹ کیلومتر مانند تمامی اجسام گردان به دور زمین متغیر است.اینگونه ایستگاهها با توجه به وزنشان می بایست با سرعت سرسام آوری حدود ۲۷/۴۰۰ کیلومتر بر ساعت به دور زمین بگردند تا نیروی شتاب جانب مرکزی که به آنها وارد می شود با نیروی گرانشی زمین برابری کند و این ایستگاهها را در مداری ثابت به دور زمین پایدار نگه دارند.یعنی ایستگاه فضایی بین المللی زمین را در طول مدت ۹۰ دقیقه دور می زند.توجه داشته باشید مدار بیضوی با توجه به سرعت اولیه ثابت ماهواره ها در حقیقت تفاوت نیروی گرانش زمین را جبران می کند.
بسیاری از ماهواره های مخابراتی برای عملکرد خود نیاز به مدار زمین-همگام دارند.یعنی آنها به گونه ای در سیستم مخابرات طراحی و مکان یابی شده اند که نیاز دارند نسبت به زمین سرعت ۰ داشته باشند و نسبت به هر نقطه از زمین موقعیتی ثابت و نامتغیر داشته باشند.اما همانطور که برای پرتاب یک ماهواره به مدار لئو به توان کمتری نیاز هست، ماهواره های واقع شده در این مدار نیز به توان کمتری برای تقویت سیگنال ها و در نتیجه ارتباط موثر و موفق نیاز دارند.بنابراین از ماهواره های لئو برای عملیات مخابراتی بسیار استفاده می شود اما از آنجایی که این ماهواره های با سرعت بسیاری به دور زمین می گردند برای ارتباط موثر و دائمی با آنها می بایست از یک شبکه مخابراتی بهره جست.البته مدار پایین تر گردش امکاناتی نظیر عکسبرداری های هوایی و کنترل و جاسوسی زمینی را نیز مهیا می کند. اینگونه ماهواره ها به علاوه می توانند از ویژگی های مدار خورشید-همگامENVISAT یکی از ماهواره هایی است که در این مدار گردش می کند.
در مدار لئو بهره بگیرند.در این مدار که در ارتفاعی در حدود ۸۰۰ کیلومتر از سطح زمین واقع شده است ماهواره ای که بدور زمین گردش می کند از هر نقطه از زمین در زمانی محلی ثابتی می گذرد. یعنی مثلاً از تمام نقاط زمین راس ساعت ۱۲ ظهر محلی می گذرد.
مدلی از ماهوار ۸۲۱۱ کیلویی انویست

این ماهواره اروپایی که در اواخر سال ۲۰۰۶ به فضا پرتاب شد و در مدار خورشید-همگام و در ارتفاع حدود ۷۹۰ کیلومتر زمین قرار گرفت و از نسل ماهواره های رصد کننده زمین می باشد زمین را در حدود ۱۰۱ دقیقه دور می زند و دروه آن ۳۵ روزه است یعنی بعد از ۳۵ روز مسیر خود را تکرار می کند.
مدار ماهواره های زمین-همگام در مقایسه با مدار لئو بسیار دورتر است
ماهواره های مدار زمین-همگام برای اینگا قادر باشند وضعیت ثابتی نسبت به زمین داشته باشند باید در چیزی حدود ۳۶۰۰۰ کیلومتری :!: زمین قرار بگیرند. برای اینکه یک ماهوار در این مدار قرار گیرد علاوه بر پیچیده تر شدن محاسبات،به موشک ماهواره بر بسیار پر توان تری نیز نیاز است. بعلاوه این مسافت باعث می شود که توان مصرفی ماهواره نیز بسیار بالاتر باشد تا سیگنال های مخابراتی را به اندازه ای تقویت کند که امکان ارتباط با زمین میسر شود.
یکی از مهم ترین مشکلات این مشکلات ماهواره ها در این ارتباط تاخیر مخابراتی است. سیگنال های رادیویی برای طی کردن مسیر بین زمین تا ماهواره ها در این مدار و برگشت مجدد به زمین چیزی در حدود ۰/۲۵ ثانیه زمان لازم دارند. بنابراین ماهواره های این مدار برای استفاده در سیستم مخابراتی تلفنی و همچنین بسیاری از پروتکل های شبکه نظیر TCP/IP مناسب نمی باشند. اگرچه این بدین معنی نیست که چنین استفاده ای از این ماهواره ها نمی شود. استفاده از اینترنت در این ماهواره ها بیشتر مبتنی بر الگوریتمی موسوم به slow-start میباشد اما استفاده از این ماهواره ها در ارتباطات غیر تعاملی نظیر دریافت سیگنال های تلویزیونی ماهواره ای بسیار کارآمد و مرسوم می باشد.مشهور ترین ماهواره های این مدار همان ماهواره های تلویزیونی مانند Hotbird ، Eurobird و نظایر آن می باشند.
و اما یک نگرانی بزرگ….

مطابق بسیاری از پیشرفت ها بشری دسترسی انسان به فضا هم نگرانی های بسیاری ایجاد کرده است.یکی از این نگرانی ها آلودگی زیست محیط جو و خارج از جو است. دیگری و اما مهمترین دقدقه در مدار لئو افزایش روز افزون اجسام رها شده در فضای بالای زمین است.

۸۵۰۰ جسم رها شده در فضا که حتمن ماهواره نیستند با سرعت سرسام آوری در مدار لئو سرگردانند

مطابق گزاش US Space Command بیش از ۸۰۰۰ جسم رها شده در لئو که الزاماً همه آنها هم ماهواره نیستند در این مدار وجود دارد.اندازه برخی از آنها اگرچه خیلی کوچک می باشد و از انفجار موشک های حامل ماهواره ها یا قسمت های رها شده از آنها حاصل شده اند اما با سرعت سرسام آوری که دارند قادرند سرنوشت یک پروژه عظیم فضایی را با فاجعه روبرو سازند . به هر حال افزایش این اجرام که به آشغال های فضایی موسومند چیز خوشایندی نیست.
نوشته شده توسط علیرضا ساعت 09:59 ب.ظ موضوع مطلب :‌ فنی و مهندسی , الكترونیك , علمی , ارتباطات ,

ویرایش شده در - و ساعت -

لینك ثابت | نظرات ()


This Template Designed By Theme.MihanBlog.Com And Davood Jafari
div dir="rtl" style="text-align:center;width:135px">نیازمندیها و آگهی رایگان درجه1