تبلیغات
چی چگونه کار می کند؟ - مریخ
منوی كاربری

این وبلاگ را صفحه خانگی خود كن !    به مدیر وبلاگ ایمیل بزنید !    این وبلاگ را به لیست علاقه مندی های خود اضافه كنید !

پیغام مدیر : به شما كاربر گرامی سلام عرض می كنم . امیدوارم در این وبلاگ دقایقی خوبی را سپری كنید . برای آگاهی از امكانات این وبلاگ خواهشمندم كه تا آخر صفحه این وبلاگ را مشاهده نمایید .


نظرسنجی
آیا مایلید مقالات به زبان انگلیسی در وبلاگ قرار گیرد؟آدرس های دیگر
صفحات وبلاگ

لینك به ما / لوگوی دوستان
لینك به ما


لوگوی دوستان

آمار وبلاگ
امروز :

بازدید های امروز :

بازدید های دیروز :

كل بازدیدها :

كل مطالب :

كل نظرات :

ایجاد صفحه : - ثانیه

پنجشنبه 24 بهمن 1387
مریخ

مریخ

مریخ،سیاره سرخ،چهارمین سیاره نزدیک به خورشید است. مریخ شباهتهای زیادی با کره زمین دارد.روزهایش کمی از روزهای زمین بلندترند والگوی فصلهایش شبیه به الگوی فصلهای زمین است با این تفاوت که طول فصلهایش دو برابر طول فصلهای زمین است. ابر، آتشفشان، دره، کوه، صحرا، وقطبهای سفیدی که در فصول مختلف بزرگ و کوچک می شوند، همانند زمین در مریخ نیز یافت میشوند. مریخ سیاره ای خشک وسرد است که در آن حیات وجود ندارد سطح مریخ مملو از صخره بوده و پوشیده از غباری قرمز رنگ است. بالاخره اینکه مریخ دارای جوی رقیق و سمی است.

اطلاعات

فاصله متوسط از خورشید 94/227 میلیون کیلومتر
قطر استوا 6786کیلومتر
مدت حرکت وضعی 62/24 ساعت
مدت حرکت انتقالی 98/686 روز زمینی
سرعت مداری 14/24 کیلومتر بر ثانیه
دمای سطحی 120-  تا 25+ درجه  سانتی گراد
جرم(زمین =1) 11/0
چگالی متوسط (آب=1) 95/3
جاذبه سطحی (زمین=1) 38/0
تعداد قمر 2

 

ساختار

لایه

ضخامت ترکیبات سازنده
پوسته 40- 50کیلومتر (25- 30 مایل) سنگ جامدو آب یخ بسته
جبه 2000 کیلومتر(1250 مایل) سنگهای سیلیسی
هسته(شعاع) 1250کیلومتر(780 مایل) سنگهای سیلیسی وآهن

 

مقایسه

مریخ سیاره ای است که بیشترین شباهت را با کره زمین دارد، هر چند که اندازه اش نصف اندازه زمین است. روز مریخی (فاصله دو طلوع خورشید ) فقط  38 دقیقه از روز زمینی طولانی تر است. همچنین،انحراف محور مریخ 7/1 درجه بیشتر از انحراف محور زمین است.

جو

هم نظریه و هم آزمایش نشان می دهند که مریخ دارای جو گازی است، در ملاحظات نظری سرعت گریز 1/5 کیلومتر بر ثانیه سیاره دخیل است که آنقدر زیاد است که جوی را برای ستاره نگاه دارد. شواهد تجربی نیز به شرح زیرند:

1-وجد فلق و شفق

2-نسبت بازتاب

3-مقایسه عکسهای فروسرخ و فرابنفش

4-تغییرات اندازه کلاهکهای سفید قطبی

5-حضور گهگاهی ابر وغبار

1-وجد شفق و فلق: مریخ چون سیاره ای بیرونی است، دور کاملی از اهله را، مانند سیارات داخلی، طی نمی کند. این سیاره هرگز به صورت هلال یا تربیع دیده نمی شود بلکه یا در حالت بدر است و یا در حالت کوژ(اندکی کمتر از بدر). به هنگام کوژی، وجود جو مشاهده شده است. آن قسمت از سمت تاریک مریخ که به طرف زمین است، اندکی روشن است، و در حدود 8 درجه از حد قسمتی که بر اثر نور مستقیم آفتاب روشن شده فراتر می رود.(آنرا منطقه شفق و فلک می نامند). منشا این نور خفیف انعکاس آفتاب است و این انعکاس، درست مانند شفق و فلق در سطح زمین، معلول جو سیاره است.

2-نسبت بازتاب: مریخ نور خورشید را بهتر از سیاره بدون جوی پون عطارد منعکس می کند. نسبت بازتاب مریخ نزدیک به 15 درصد است( یعنی 15 درصد نور خورشیدی که بر آن می تابد بی درنگ به فضا منعکس می شود) در حالی که نسبت بازتاب عطارد فقط 7 درصد است.

3-مقایسه عکسهای فروسرخ و فرابنفش: عکسهایی که با صافی (فیلتر)های فرابنفش از مریخ گرفته شده، سیاره را بزرگتر نشان می دهند تا عکسهایی که به کمک صافی فروسرخ گرفته شده است. شعاعهایی که از روی این دو عکس یرای سیاره محاسبه می شود تقریبا به اندازه 100 کیلومتر با هم فرق دارند. ظاهراً عکس فروسرخ ممتناظر است با قرص جامد سیاره. قرصی که بر عکس فرابنفش ظاهر می گردد سطح بیرونی جو سیاره را نشان می دهد و این کاملاً با نظریه فیزیکی توافق دارد. اشعه سرخ و فروسرخ بدون پخش شدن و یا با اندکی پخش شدن از گازها می گذرند. هر نوع جو گازی، نور آبی را به شدن پخش می کند. صافی فروسرخ، تابیدن نور سرخ و فروسرخی را که مستقیماً از سطح سیاره می آید بر صفحه عکاسی مجاز می شمارد. در حالی صافی فرابنفش اشعه آبی و فرابنفشی را که از جو پخش شده اند می پذیرد. اختلاف دو شعاع، یعنی 100 کیلومتر، ضخامت جو مریخ شمرده می شود.

4-تغییرات اندازه کلاهکهای سفید قطبی: این تغییرات نیز دلیل مستقیم دیگری بر وجود جو است. کلاهکهای سفید احتمالاً co2 یخ زده اند در صورتی که جو وجود نداشته باشد، چرخه های انجماد و ذوب آنها امکان پذیر نخواهد بود.

5-حضور گهگهای ابر و غبار: این هم دلیل دیگری بر وجود جو در مریخ است.  

ارقامی که سفینه ها به دست داده اند حاکی از آن است که جو مریخ تقریباً 200 مرتبه رقیقتر از جو زمین است. فشارسنج در سطح مریخ فشار سطحی 5 میلی بار را، در قباس با 1000 میلی بار در سطح زمین، نشان خواهد داد.

نزول فشار با افزایش ارتفاع، در مریخ بسیار کندتر از زمین است. در 30 کیلومتری سطح دو سیاره فشارهای جو تقریباً برابراند. از 30 کیلومتری به بالا فشار در مریخ بیشتر است تا فشار درهمیپان ارتفاع از سطح زمین.

از اجزای اصلی مریخ گاز کربنیک(co2) است. مقدارهای اندکی هم بخار آب و اکسیژن تشخیص داده شده است. بقیه احتمالاً نیتروژن است.

مریخ دارای میدان مغناطیسی بسیار ضعیفی است، بت شدتی کمتر از یک هزارم شدت میدان مغناطیسی زمین؛ و این دال بر جامد بودن هسته مرکزی سیاره است. مریخ دارای کمربند تشعشعی نیست.

در آسمان مریخ چندین نوع ابر دیده شده است. دو نوع از آنها بسیار برجسته اند: (آ) ابرهای سیروس مانند، (ب) ابرهای غبار.

(آ)- ابرهای سیروس مانند درست مانند ابرهای سفید سیروس درزمین از بلورهای یخ یا co2 یخ زده تشکیل شده اند؛ اما در ارتفاع های بسیار بیش(30 کیلومتر) از ارتفاع همتاهای زمینیشان قرار دارند. وقتی که برفراز کلاهک قطبی زمستانی باشند بی حرکت به نظر می رسیدند؛ در عرض های جغرافیایی میانه سرعتهای 45 کیلومتر در ساعت یا بیشتر هم برای این ابرها مشاهده شده است.

(ب)- ابرهای غبار، در بیشتر اوقات برای مدتی دراز بر فراز یخ ساکن و بی حرکت اند.اما دیده شده است که آنها نیز به سرعتهای زیاد حرکت می کنند. برآورد می شود که ابرهای غبار با سرعتی در حدود 320 کیلومتر در ساعت صحراهای مریخ را در        می نوردند. بررسی دقیق اطلاعات موجود ظاهراً حاکی از آن است ابرهای غبار اغلب در مواقعی روی می دهند که مریخ در حضیض خورشید، یعنی در نزدیکترین فاصله از خورشید، است.   

فصول و آب و هوا

فصول مریخ از پاره ای جهات شبیه فصول زمین اشت و از برخی جهات دیگر متفاوت با آن. شباهت ها عبارت اند از:

1-عرض مناطق اقلیمی در هر دو سیاره شبیه هم اند، و این عمدتاً معلول زاویه میل صفحه استوا یا صفحه مدار است. در مورد زمین این زاویه میل 5/22 درجه است و در مورد مریخ 2/25 درجه. البته زاویه میل محورها علت اصلی فصول اند. هر دو سیاره چهار فصل دارند.

2-تغییرات مدت روشنی روز در هر دو سیاره مانند هم است. دوره تناوب یک بار دوران کامل مریخ به دور محور اندکی بیش از 5/24 ساعت است و از آن زمین 24 ساعت.

تفاوت ها عبارتند از:

1-طول هر یک از فصول مریخ تقریباً دو برابر فصول زمین است. طول فصل به دوره تناوب حرکت انتقالی سیاره به دور خورشید بستگی دارد. دوره تناوب نجومی زمین 5/365 روز است و از آن مریخ 687 روز.

2-دمای متوسط هریک از مناطق اقلیمی در مریخ کمتر از دمای نظیر بر سطح زمین است، زیرا فاصله مریخ تا خورشید 50 درصد بیش از فاصله زمین تا خورشید است و در نتیجه شدت گرما و نور خورشید در آن کمتر است. در منطقه استوایی دمای مریخ به هنگام ظهر به ندرت از 27 درجه سانتیگراد فزونتر می شود و به هنگام نیمه شب کمترین مقدار آن 67- است.

3-تابستان نیمکره جنوبی مریخ بسیار گرمتر از تابستان نیمکره شمالی آن است و این معلول خروج از مرکز بسیار بزرگ مدار سیاره می باشد که 09/0، در مقدار 02/0 برای زمین است. یعنی فاصله مریخ از خورشید در حضیض خورشیدی آن به میزان 20 درصد کمتر از فاصله آن در اوج خورشیدی است. ایت تفاوت فاصله برای 3 درصد است.

4-تغییر دما از روز به شب در مریخ بسیار شدیدتر از زمین است زیرا جو مریخ بسیار رقیقتر است.

منظره مریخ

در نیمکره جنوبی مریخ گودالهای شهاب سنگی وجود دارند که 5/3 میلیارد سال از عمرشان می گذرد. سطح نیمکره شمالی جوانتر است چرا که قسمت اعظم آن توسط فعالیت های آتشفشانی اخیر پوشیده شده است. مریخ دارای دو مشخصه منحصر به فرد در منظومه شمسی است: بلندترین کوههای آتشفشانی المپ مانس، و دره "والس مارینریس" به عمق 7 کیلومتر( 5/4مایل) و عرض 600 کیلومتر(370مایل) در این سیاره قرار دارند. همچنین، گذرگاههای کوچکتری نیز وجود دارند که احتمال می رود در اثر جریان آب به وجود آمده باشند.

حیات در مریخ

جووانی اسکیاپارلی(1910-1835)، ستاره شناس ایتالیایی، چنین تصور کرد که اشکال زاویه داری روی سطح مریخ دیده، و آنها را "کانال" (گذرگاه) نامید. این کلمه به اشتباه، آبراه ترجمه شده و باعث شد تا مردم باور کنند که مریخی ها برای انتقال آب از کانالهای آبی استفاده می کنند. همچنین، تصور می شود که نواحی تیره در اندازه های مختلف رشد گیاهان هستند که با تغییر فصول سال تغییر می کنند. امروزه می دانیم که آن گذرگاه ها نوعی خطای دید بوده، و آن نواحی تیره نیز صخره هایی هستند که هنگام از بین رفتن غبار رویشان، آشکار می شوند.

 رصد کنندگان، با استفاده از تلسکوپهایشان با زحمت فراوان اطلاعاتی راجع به مریخ جمع آوری کردند. تمام آن اطلاعات اکنون جای خود را به اطلاعات جمع آوری شده به وسیله کاوشگرهای فضایی امریکایی و روسی به خصوص مارینر 9 داده اند. در سال 1976، دو فضاپیمای وایکینگ در کره مریخ فرود آمدند تا نشانه ای از حیات در آن بیابند. بر غم آزمایشهای وسیعی که روی نمونه هایی از خاک مریخ انجام شده، تاکنون امکان وجود حیات در این سیاره اثبات نشده است.

قمرهای مریخ

مریخ دارای دو قمر کوچک به نام های "فوبوس" و "دیموس" است. از شکل نامنظم و سیب زمینی مانندشان پیدا است که این اقمار سیارکهایی بوده اند که گرفتار میدان جاذبه مریخ شده اند و در مدار این سیاره قرار گرفته اند. در سطوح هر دو قمر گودالهایی دیده می شود.

نوشته شده توسط علیرضا ساعت 09:43 ب.ظ موضوع مطلب :‌ عمومی , علمی ,

ویرایش شده در - و ساعت -

لینك ثابت | نظرات ()


This Template Designed By Theme.MihanBlog.Com And Davood Jafari
div dir="rtl" style="text-align:center;width:135px">نیازمندیها و آگهی رایگان درجه1