تبلیغات
چی چگونه کار می کند؟ - cd چیست وچگونه کار می کند؟
منوی كاربری

این وبلاگ را صفحه خانگی خود كن !    به مدیر وبلاگ ایمیل بزنید !    این وبلاگ را به لیست علاقه مندی های خود اضافه كنید !

پیغام مدیر : به شما كاربر گرامی سلام عرض می كنم . امیدوارم در این وبلاگ دقایقی خوبی را سپری كنید . برای آگاهی از امكانات این وبلاگ خواهشمندم كه تا آخر صفحه این وبلاگ را مشاهده نمایید .


نظرسنجی
آیا مایلید مقالات به زبان انگلیسی در وبلاگ قرار گیرد؟آدرس های دیگر
صفحات وبلاگ

لینك به ما / لوگوی دوستان
لینك به ما


لوگوی دوستان

آمار وبلاگ
امروز :

بازدید های امروز :

بازدید های دیروز :

كل بازدیدها :

كل مطالب :

كل نظرات :

ایجاد صفحه : - ثانیه

جمعه 16 اسفند 1387
cd چیست وچگونه کار می کند؟
تاریخچة ساخت CD:
تاریخچة ساخت CD ها زیاد طولانی نمی باشد. دیسكهای فشرده ابتدا در سال 1980 مطرح شدند و ایدة ساخت آنها ظاهرا از صفحات گرامافون گرفته شده است. دیسكهای فشرده یكی از منابع ذخیرة اطلاعات مانند فلاپی دیسكهامی باشند با این تفاوت كه ظرفیت ذخیره سازی اطلاعات در دیسكهای فشرده بسیار بیشتر می باشد. دیسكهای فشرده ، منتخب غالب افراد راغب موزیك بود . به دلیل ثبت دیجیتالی آن ، محصولات امنیتی در بالاترین سطح كیفی خود هستند و نیز احتمال ازبین رفتن آن بسیار كم است . تكنولوژی های مشابه ،CDرا به عنوان یك واسطه جاذب برای حمل انواع اطلاعات دیجیتالی ساخته اند . با اینكه CD ها ی فشرده به قدر كافی قابل اعتماد نیستند اما كمیت حجیم آن می تواند برای ما سریع و مقرون به صرفه باشد . انحصار تولید دیسكهای فشرده در ابتدا در دست دو شركت Philip وSONY بود. ولی در آن زمان استاندارد خاصی برای تولید این CDها وجود نداشت. این مشكل نیز وجود داشت كه هر كسی می خواست از این دیسكهای فشرده استفاده نماید می بایست فقط از دیسكها و دیسك خوانهای مربوط به یكی از این دو شركت استفاده می نمود. در حال حاظر تمامی CD ها با استفاده از یك استاندارد جهانی (ISO) ساخته می شوند و در هر جایی می توان از این دیسكهای فشرده استفاده نمود و به راحتی در سرتاسر دنیا این دیسكهای فشرده در دسترس می باشند. به خاطر رشد فوق العاده و كامل CD ها و تكنولوژی ، در حال حاضر CDها تكامل یافته و كامل شده اند . استانداردهای اساسی CD و قانون ها ی مرتبط به آن در: كتاب قرمز (audio) ، كتاب زرد (CD ROM)، كتاب نارنجی (CD-R) ، كتاب سبز(CD-I) و سایر تكنولوژی ها معین و جمع آوری شده است . به هر حال هر استاندارد رسمی و غیر رسمی از این قوانین معین شده در كتاب های صنعتی اصلی تبعیت می كنند . بسیاری از قالب بندی های جدید به عنوان راه حل های " مولتی مدیا " معرفی می شوند .مولتی مدیا مخلوطی از چند نوع مدیا است :صدا ، متن ، گرافیك و یا تصویر متحرك ای كه در یك میدیوم رها شده باشد .مولتی مدیا ها مهم هستند چون به ما این اجازه را می دهند چیز هایی را كه میتوانند مدیاها را جدا و متمایز كنند ، مخلوط نمائیم . اطلاعات می توانند از منابع مختلفی مانند : كتاب ها ، فیلم ها، نشریات ،LP ها ، كاست ها ، نرم افزار ها ی كامپیوتر و غیره تركیب شوند. شركت های ثبت كننده می توانند CDها یی تولید كنند كه نه تنها محتوای ثبت كننده های آدیو هستند بلكه می توانند دارای انیمیشن ، گرافیك ، متن وتصویر هایی كه دارا ی نشان دادن كارهای هنری و اضافه كردن كارهای كاربرهستند ، نیز باشند. شاید كاربر این انتخاب را نیز داشته باشد كه از همه این ها به صورت تركیب شده استفاده نماید و یا یك قسمت از این ها را انتخاب نماید . این انتخاب از این جهت است كه در این مقاله این نوع توضیح داده شده است . برای تولید یك CD ، فرمت سخت افزار ها ( بازیكنان ) ، نرم افزار و غیره به تغییر و توجه زیادی نیاز است . در این مقاله سعی شده است تا در مورد فرمت های گوناگون تكنولوژی CD همراه با مزیت ها ، معایب آن و نیازمندی های آن ها، بحث شود. قالب های CDهای فشرده كه در این مقاله بحث خواهد شد عبارت است از : مدهای مخلوط ، تراك های مخفی ، (CD-Extra)، CD-I ، CD+G.)
CD چیست؟

مبانی دیسك های فشرده (CD)

یك CD قادر به ذخیره سازی 74 دقیقه (80 دقیقه) موزیك است .ظرفیت دیسك های فوق بر حسب بایت معادل 665600 بایت (و در مدل 80 دقیقه ای716800 بایت) است . قطر این دیسك ها دوازده سانتیمتر است . CD از جنس پلاستیك بوده و دارای ضخامتی معادل چهار صدم یك اینچ ( 1.2 میلیمتر) است. بخش اعظم یك CD شامل یك نوع پلاستیك پلی كربنات تزریقی است . در زمان تولید ، پلاستیك فوق توسط ضربات میكروسكوپی (برآمدگی)، نشانه گذاری شده و یك شیار حلزونی ( مارپیچ ) پیوسته از داده ، ایجاد می گردد. زمانیكه قسمت شفاف پلی كربنات شكل دهی می شود، یك لایه نازك انعكاس پذیر آلومینیوم به درون دیسك پرتاب و برآمدگی های ایجاد شده را می پوشاند. در ادامه یك لایه آكریلیك بمنظور حفاظت بر روی سطح آلومینیومی پخش می گردد. در نهایت برچسب بر روی آكریلیك نوشته می شود. ( حك می گردد.)

لایه های CD

CD دارای یك شیار حلزونی ( مارپیچ ) داده است. دوایر از قسمت داخل دیسك شروع و بسمت بیرون دیسك ختم می شوند. با توجه به اینكه شیار مارپیچ از مركز آغاز می گردد ، بنابراین قطر یك CD می تواند كوچكتر از 12 سانتیمتر باشد. اگر داده هائی كه بر روی یك CD ذخیره می گردد را استخراج و جملگی آنها را در یك سطح مسطح قرارد دهیم، پهنائی به اندازه نیم میكرون و طولی به اندازه پنج كیلومتر را شامل خواهند شد !

روش انتقال داده ها بر روی CD

CD Player

CD Player مسئولیت یافتن و خواندن اطلاعات ذخیره شده بر روی یك CD را برعهده دارد. یك CD drive دارای سه بخش اساسی است :

یك موتور كه باعث چرخش دیسك می گردد. چرخش موتور فوق 200 تا 500 دور دردقیقه با توجه به شیاری است كه می بایست خوانده شود.

یك لیزر و یك سیستم لنز كه برآمدگی های موجود بر روی CD را خواهند خواند.
یك مكانیزم ردیابی بمنظور حركت لیزر بگونه ای كه پرتو نور قادر به دنبال نمودن شیار حلزونی باشد.


CD Player یك نمونه مناسب از آخرین فن آوری های موجود در زمینه كامپیوتر است. در سیستتم فوق داده ها به شكل قابل فهم و بصورت بلاك هائی از داده شكل دهی شده وبرای یك مبدل دیجیتال به آنالوگ
( زمانیكه CD صوتی باشد ) و یا یك كامپیوتر ( زمانیكه یك درایو CD-ROM باشد) ارسال خواهد شد. پس از تابش نور بر روی سطح دیسك ( برآمدگی ها )، بازتابش آن از طریق یك چشم الكترونیكی كنترل
می گردد. در صورتیكه بازتابش نور دقیقا" بر روی چشم الكترونیكی منطبق گردد ، عدد یك تشخیص داده شده و در صورتیكه بازتابش نور منطبق بر چشم الكترونیكی نباشد ، عدد صفر تشخیص داده خواهد شد. پس از تشخیص فوق ( صفر و یا یك) اطلاعات بصورت سیگنا لهای دیجتال شكل دهی خواهند شد. در ادامه سیگنال های فوق در اختیار یك تبدیل كننده قرار خواهند گرفت . تبدیل كننده سیگنالهای دیجیتال را به آنالوگ تبدیل خواهد كرد. اگر CD مورد نظر حاوی اطلاعات صوتی ( موزیك ) باشد ، در ادامه سیگنال های آنالوگ در اختیار یك تقویت كننده آنالوگ قرار گرفته و پس از تقویت سیگنال مربوطه امكان شنیدن صوت از طریق بلندگوی كامپیوتر بوجود خواهد آمد.وظیفه اولیه CD player تمركز لیزر بر روی شیار حاوی برآمدگی های ایجاد شده است . پرتوهای نور از بین لایه پلی كربنات عبور و توسط لایه آلومینیم بازتابش خواهند شد. یك چشم الكترونیكی ( Opto-electronic ) از تغییرات بوجود آمده در نور استنباطات خود را خواهد داشت . با توجه به برآمدگی های موجود در سطح دیسك ، بازتابش نور منعكس شده تفاوت های موجود را مشخص وچشم الكترونیكی تغییرات حاصل از انعكاس را تشخیص خواهد داد. الكترونیك های موجود در درایو ، تغییرات نور منعكس شده را بمنظور خواندن بیت ها ، تفسیر می نماید. مشكل ترین بخش سیستم فوق نگاهداری پرتو های نور در مركزیت شیارهای داده است . عملیات فوق بر عهده "سیستم ردیاب" است .سیستم فوق مادامیكه CD خوانده می شود ، بصورت پیوسته لیزر را حركت و آن را از مركز دیسك دور خواهد كرد. بموارات حركت خطی فوق ، موتور مربوطه (Spindle motor) می بایست سرعت CD را كاهش داده تا در هر مقطع زمانی ، اطلاعات با یك نسبت ثابت از سطح دیسك خوانده شوند.

فرمت های داده
اطلاعات بر روی یك CD با استفاده از یك درایو قابل نوشتن ، ثبت می گردند. در صورتیكه قصد ایجاد یك CD صوتی و یا یك CD داده را داشته باشید ، می توان با استفاده از نرم افزارهای مربوط به نوشتن بر روی CD ، این كار را انجام داد. فرمت ذخیره سازی داده ها توسط نرم افزار مربوطه تعیین خواهد شد. فرآیند فرمت داده ها بر روی CD بسیار پیچیده است . بمنظور شناخت نحوه دخیره سازی داده ها بر روی CD ، لازم است كه با تمام شرایط ممكن برای رمزگشائی داده ها را كه مورد نظر طراحان مربوطه است ، شناخت مناسبی پیدا شود.
- با توجه به اینكه لیزر با استفاده از Bumps ، داده های مارپیچ را دنبال می نماید ، نمی تواند فضای خالی اضافه (Gap) در شیار وجود داشته باشد. بمنظور حل مشكل فوق از روش رمزگشائی EFM)eight-fourteen modulation) استفاده می شود . در روش فوق هشت بیت به چهارده بیت تبدیل شده و این تضمین توسط EFM داده خواهد شد كه برخی از بیت ها یك خواهند بود.
- با توجه به اینكه لازم است لیزر بین " آهنگ های متفاوت " حركت نماید ( حركت بر روی شیارها )، داده ها نیازمند روشی هستند كه با استفاده از آن بصورت موزیك رمزگشائی شده و به درایو اعلام نمایند كه موقیت هر كدام كجاست ؟ به منظور حل مشكل فوق از روشی با نام Sub code Data استفاده می شود. كدهای فوق قادر به رمزگشائی موقعیت نسبی ومطلق لیزر در شیار خواهند بود . در ادامه در مورد این مطلب بیشتر بحث خواهد شد.
- با توجه به اینكه لیزر ممكن است یك Bumps را نخواند ، روشی برای مشخص نمودن خطای مربوط به خواندن یك بیت می بایست استفاده گردد. بمنظور حل مشكل فوق بیت های بیشتری اضافه گردد. بدین ترتیب درایو مربوطه امكان تشخیص و تصحیح خطاهای مربوط به تك - بیت ها را پیدا خواهد كرد.
برای ذخیره سازی داده بر روی CD ، از فرمت های متفاوتی استفاده می گردد. دو فرمت CD-DA( صوتی ) و CD-ROM ( داده ) رایج ترین روش های این زمینه می باشند.


CDهای مد مخلوط یا Mixed Mode CD

این نوع CD ها ، محتوای اطلاعات ROM در تراك 1 هستند وبه میزان 98 آودیو تراك ادراك شده اند . یك درایو ROM اولین تراك یك دیسك كه در قالب خود دارای اطلاعات ROM است را نمایش خواهد كرد . درایو های نرم افزاری مناسب و یا نرم افزار ها ممكن است برای نمایش دادن تراك های آودیو باقی مانده به كمك یك كامپیوتر احتیاج داشته باشد . نمایشگر ها ی آودیو قابلیت نمایش تراك های آودیو را دارند . همچنین می توانند به اولین تراكی كه دارای اطلاعات ROMاست دسترسی داشته باشند . هنگامی كه نمایشگر آودیو قابلیت نمایش تراك های آدیو صامت را كه سعی در نمایش دارند ، ندارد ، جاری كننده صدای ساكن وارد عمل شده و باعث وارد آمدن صدمات سختی به اسپیكر می شود .

Mixed Mode Layout
Diagram A: Mixed Mode Layout

مزیت ها :

تراك های صدا احتمالا روی یك پخش كننده صدا قرار دارد .تراك ROM به وسیله درایو های ROM همساز شده است .در مورد بخش صدا نیز این احتمال وجود دارد كه این بخش بر روی درایو ROM با نرم افزار مناسب اجرا شده باشد .

ایرادات :

اگر یك تراك ROMبر روی یك پخش كننده صدا كه دارای صداست اجرا شود ،صدای ایستای كامل شنیده خواهد شد كه برای تجهیزات صدا بسیار مخرب خواهد بود . برای جلوگیری از این امر ، شما باید فورا به تراك دو یی كه تراك های صدا را آغاز می كند بروید .

تراك های مخفی :

این نوع تراك ، تراك بدون استانداردی است كه برای جبران پخش كننده های با صدا ، توسعه یافته است كه باید یك تراك ROM( حافظه فقط خواندنی ) را به صورت كاملا ایستا و ساكن اجرا نماید . دیسك قالب دار تراك های مخفی ( طرح B را مشاهده نمایید ) برای پخش در یك ROM و یا پخش صدا طراحی شده است . اكثر پخش كننده های صدا در آغاز در تراك 1 ، فهرست 1 ، قرار گرفته اند ، بنابراین تراك ROM در پخش كنده های صدا" پنهان" است . درایو های ROM با درایو های نرم افزاری مناسب كه نصب شده است ، می توانند به تراك ROM از شاخص 0 تراك 1 دسترسی داشته باشد . همچنین تراك صدا می تواند در شاخص 0از تراك 1 جایگزاری شود . این قالب به كاربر این اجازه را می دهد كه در داخل تراك های مخفی در یك پخش كننده صدا دارای نسخه پشتیبانی باشد . این تراك صدای مخفی هنگامی كه دیسك داخل می شود ، به وسیله پخش كننده صدا اتوماتیكی پخش نخواهد شد . در صورتی كه پخش كننده صدا به شما اجازه نسخه پشتیبانی از داخل شاخص 0از تراك 1 بدهد و شامل اطلاعات ROM شود ، باعث به وجود آمدن مشكلات صدای ایستایی می شود كه در قسمت CD مد مخلوط این مقاله توضیح داده شده است . همچنین جریان ایستایی می تواند موجب بروزخساراتی در تجهیزات صدا شود .

مزیت ها :

پخش كننده های صدا می توانند تراك های صدا را پخش نمایند . بسیاری از پخش كننده های صدادار ، اطلاعات ROMرا به طور كاملا ایستا پخش نمی نمایند . تراك ROMمی تواند در بسیاری از Macها و ویندوز های 3.1 PCs با نرم افزار های مناسب نصب شده درایو ها پخش شوند .

معایب:

بسیاری از Macs به نرم افزاراضافه جهت خواندن این قالب احتیاج ندارند، اما ویندوز 3.1 PCs به احتمال به محرك نرم افزار ارتقا احتیاج دارد . بسیاری از درایور های ویندوز 95 كنونی اجازه دسترسی به شاخص 0ا از تراك 1 را ندارند و علت آن این است كه مایكروسافت از قالب CDارتقا یافته دیگری حمایت می كند .بعضی از سیستم های صدای موجود ، به كاربر این اجازه را می دهند تااز داخل اطلاعات ROM نسخه پشتیبانی داشته باشد و این امر این شانس را به كاربر می دهد كه از ایستای كامل استفاده كند كه موجب بروز خسارت در اسپیكر می شود.

Hidden Track Layout

(CD Extra)

 این نوع CD قالبی است كه مشكلات موجود در رابطه با مالكیت اطلاعات ROM را در تراك 1 برطرف می سازد . دو قسمت در یك دیسك وجود دارد كه در آنها صدا در قسمت 1 و اطلاعات ROM در قسمت دیگر قرار گرفته است . ( به طرح C مراجعه شود ).
توجه
 غالب پخش كننده صدا به این است كه ببینند چه چیزی در قسمت 1 قرار گرفته است ، بنابراین مشكلات پخشی صدای كامل ایستا را در بعضی از پخش كننده ها حل می كند. سخت افزار های مولتی سسشن و نرم افزار های محرك برای دسترسی اطلاعات ROM به قسمت دوم ، به یك PC احتیاج دارند .

مزیت ها :

پخش كننده های صدا قابلیت این را كه بتوانند اطلاعات ROM را دسترسی داشته باشند ، ندارند. بنابراین پخش كامل ایستا یك پی آمد محسوب نمی شود. پخش كننده های صدا می توانند به تراك های صدا مانند هر دیسك صدای كتاب قرمز (كتاب استانداردهای مربوط به ساخت CDها) ، دسترسی داشته باشند .

معایب :

نرم افزار و سخت افزارمولتی سسشن توانا برای دسترسی به اطلاعات ROM باید در یك كامپیوتر نصب شود و بیشتر درایو هایی كه تا سال 1995 ساخته شده مولتی سسشن توانا نیستند .سیستم ها عامل قدیمی تر نیز، مانند مایكروسافت ویندوز 3.1، از این امر مستثنی نیستند. یعنی آنها نیز مولتی سسشن توانا نیستند .

Multi session & "CD Extra" Layout

CD-I
دیسك فشرده تاثیر گذار یا (CD-I) قالب اختصاصی است كه به وسیله فیلیپ برای كاربرانی كه از پخش كننده های CD-I استفاده میكنند ساخته شده است . قالب CD-I ( به طرح Dمراجعه شود) در صنعت استاندارد كتاب سبز تعریف شده است .این نوع دیسك از یك نوع تراك CD-I ویا چندین تراك ساخته شده است و ممكن است كه از یك یا چندین تراك CD-DA ( صدای دیجیتالی دیسك فشرده ) متابعت نماید . اولین تراك در یك دیسك CD-I ، باید یك تراك CD-I باشد و بقیه آنها شاید در تراك های CD-I و یا تراك های CD-DAمورد استفاده قرار گیرد .

مزیت ها :
تراك های صدا در یك CD-I در یك پخش كننده صدا ، پخش می شوند .پخش كننده های CD-I در هر كجای دنیا و به هر دستكاه تلویزیونی مجازاً متصل می شوند كه از آن به استاندارد سراسر زمین تعبیر می شود.

معایب :
اولین تراك ، تراك اطلاعات خواهد بود .این تراك باید به نحوی حركت نماید كه صدا را در یك پخش كننده صدا ، پخش نماید. در صورتی كه پخش كننده تراك های اطلاعات را بیصدا نكند ، خسارات زیادی به اسپیكر وارد می شود .

CD-I Layout
Diagram D: CD-I Layout

CD+G CD + گرافیك ها

یك نوع دیسك صدای استاندارد است كه حاوی مقداری گرافیك محدود شده در تعریف كانال های كدی تابع است .این نوع دیسك در همه پخش كننده های صدا كار می كند اما بخش گرافیك در یك CD+G خاص و یا پخش كننده Karaokeدر دسترس می باشد .

محاسن :
یك CD: CD+G میتواند در بازار به عنوان یك CDصدای كلی با تركیباتی اضافه شده ای كه دارای گرافیك های غیر قابل نمایشی كه می توانند به وسیله تجهیزات اختصاصی دیده شوند، فروخته می شوند .

معایب:
گرافیك های CD+G فقط می توانند به وسیله یك پخش كننده CD+G همساز نمایش داده شوند .یك دیسك CD+G باید به وسیله یك نرم افزار بانی مخصوص خلق گردد. مقدار اندكی از اطلاعات نیز می تواندبه عنوان گرافیك در یك كانال كدی تابع ذخیره گردد . انواع مختلف CDو DVD: -دیسك های نگارنده ( قابل ثبت ) : RECORDABLE این نوع دیسك ها، به جای لایه اطلاعات مهر شده ، دارای یك لایه رنگی حساس به نور هستند . بنابراین وقتی كه در معرض انواع معین نور قرار می گیرند خواهند سوخت .


What is CD-R (Compact Disc-Recordable)

دیسك هایی با قابلیت نگارندگی دوباره : RE-RECORDABLE
در این نوع دیسك ها از یك نوع لایه استفاده شده است كه به لیزر این اجازه را می دهد كه لایه حساس به نور عقبی و جلویی را به صورت متقارن قرار دهد كه این امر بین دو پیت نمایان و غیر نمایان اتفاق می افتد.

 DVD و سایر دیسك های تراكم بالا:
دارای كوچك ترین سایز پیت ها و لند ها هستند و می توانند در بالای هر لایه قبلی خود، حاوی اطلاعات مهر شده متعدد باشند .

DVDهای دوطرفه:
DOUBLE-SIDED نسل جدید دیسك های تراكم بالامی باشند. DVD های دوطرفه ، دو دیسك هستند كه پشت به پشت به یكدیگر متصل و ضمانت دار شده اند و در وسط دارای لایه ها ی انعكاسی هستند.

CD هایRE-Writable :
بر روی بعضی از CDها چندیدن مرتبه می توان اطلاعات را Write نمود و آن CD را Format نمود و مجدداً مورد استفاده قرار داد. برای دفعات استفادة بعضی از این CD ها محدودیتی وجود ندارد و تا زمانی كه CD كیفیت خود را از نظر خش افتادگی از دست نداده می توان از آنها استفاده نمود. سرعت Write در این CD ها نیز متفاوت است و بستگی به حساسیت جنس ورقة آلومینیومی CD دارد. هر چه این لایه حساستر باشد . سرعت Write بالاتر خواهد بود.

Compact Disc-ReWriteable
Compact Disc-ReWriteable

دیسك ها ی نوری - مغناطیسی :
با تلفیق دو تكنولوژی مغناطیسی و نوری ، تلاش می شود تا دیسك هایی ایجاد شود كه هم خاصیت قابل پاك شدن و بازنویسی دیسكهای مغناطیسی را داشته باشند و هم چگالی و ظرفیت بسیار بالای دیسك های نوری . به نظر می رسد كه این گونه دیسك ها در تولید انبوه به بازار عرضه شده است . قطر این دیسك ها اینچ بوده، از نوع پاك شدنی بوده و از سرعت بسیار بالایی برخوردارند . سرعت انتقال در این دیسك ها حدود یك مگابایت در ثانیه و یا بیشتر است . اخیرا نوعی دیسك نوری به نام DVD تولید و عرضه شده است . ظرفیت این دیسك ها ، بین تا 17 گیگا بایت است . برای نوشتن یك بیت ، تكنیك هایی ایجاد شده است . از جمله برخورد لیزر با بیتی كه به زیر نوك می رسد . با ایجاد حالت اكسیداسیون قوی تر . . . رویه این دیسك ها از آلیاژ فلزی خاص ( تربیوم یا گادولینیوم و آ هن یا كبالت) پوشیده شده است كه خاصیت مغناطیس شونده دارند. البته نه در دمای معمولی ، بلكه در دمای زیاد .برای بالا بردن دما ، از اشعه لیزر استفاده می شود .تابش اشعه لیزر به یك بیت ، سبب افزایش دمای آن می شود . در رویه دیگر یك نوك خواندن و نوشتن وجود دارد و در اثر عبور جریانی از آن ، بیت تغییر حالت می دهد و با تبرید سریع موضع اشعه لیزر ، یعنی بیت مورد نظر ، اطلاعات به طور ثابت باقی می ماند . برای خواندن ، یك اشعه لیزر با قدرت كمتر در حالت نوشتن ، از یك رویه دیسك ، به آن تابانده می شود و در رویه دیگر ، حسگری(SENSOR) وجود دارد كه اشعه را دریافت كرده و بعد از تجزیه و تحلیل ، صفر یا یك بودن آن را تشخیص می دهد . پس برای ضبط اطلاعات نمی توان از هر دو طرف دیسك استفاده نمود .

نوشته شده توسط علیرضا ساعت 02:44 ب.ظ موضوع مطلب :‌ كامپیوتر و اینترنت ,

ویرایش شده در - و ساعت -

لینك ثابت | نظرات ()


This Template Designed By Theme.MihanBlog.Com And Davood Jafari
div dir="rtl" style="text-align:center;width:135px">نیازمندیها و آگهی رایگان درجه1