تبلیغات
چی چگونه کار می کند؟ - آهن ربا چگونه کار می کند؟
منوی كاربری

این وبلاگ را صفحه خانگی خود كن !    به مدیر وبلاگ ایمیل بزنید !    این وبلاگ را به لیست علاقه مندی های خود اضافه كنید !

پیغام مدیر : به شما كاربر گرامی سلام عرض می كنم . امیدوارم در این وبلاگ دقایقی خوبی را سپری كنید . برای آگاهی از امكانات این وبلاگ خواهشمندم كه تا آخر صفحه این وبلاگ را مشاهده نمایید .


نظرسنجی
آیا مایلید مقالات به زبان انگلیسی در وبلاگ قرار گیرد؟آدرس های دیگر
صفحات وبلاگ

لینك به ما / لوگوی دوستان
لینك به ما


لوگوی دوستان

آمار وبلاگ
امروز :

بازدید های امروز :

بازدید های دیروز :

كل بازدیدها :

كل مطالب :

كل نظرات :

ایجاد صفحه : - ثانیه

چهارشنبه 28 اسفند 1387
آهن ربا چگونه کار می کند؟
در همه جاآهن ربا (مغناطیس) یك شیء عجیب و غریب و موضوع آزمایش های فی البداهه است. قدرت غیر طبیعی آن و پرش پرسر وصدایش به سمت فلزات و تواناییش در محكم چسبیدن به نزدیك ترین سطح فلزی ما را به فكر وامی دارد.

Image
براده های آهن، قبل و بعد از این که در معرض میدان مغناطیسی قرار بگیرند

همه ما پایه آهن ربا را می دانیم. آهن رباها ها فلزات بخصوصی را جذب می كنند و قطب های شمال و جنوب دارند. قطب های مخالف همدیگر را جذب می كنند. در حالی كه قطب های مشابه همدیگر را می رانند. میدان های مغناطیسی (آهن ربایی) و الكتریكی باهم نسبت دارند و مغناطیس همراه با نیروی جاذبه و نیروهای اتمی ضعیف و قوی، یكی از چهار نیروی اصلی در جهان است.

اما هیچ یك از این واقعیات به پرسش های اصلی ما درباره آهن ربا پاسخ نمی دهند. مثلاً این كه واقعاً چه چیزی آهن ربا را به فلزات مشخصی می چسباند؟ چرا آهن ربا به فلزات دیگر نمی چسبد؟ چرا آهن رباها بسته به وضعیتشان یكدیگر را جذب یا دفع می كنند و چرا آهن رباهای نئودیمیوم neodymium خیلی قوی تر از آهن رباهایی كه بچه ها با آنها بازی می كنند هستند؟

Image
براده های آهن (راست) در سراسر خطوط میدان مغناطیسی یک آهن ربای نئودیمیوم استوانه ای ردیف شده اند

فهمیدن پاسخ این پرسش ها كمك می كند تا درباره آهن ربا تعریفی اصولی ارایه دهیم. آهن رباها اشیایی هستند كه میدان های مغناطیسی تولید می كنند و فلزاتی مثل آهن،‌ نیكل و كبالت را جذب می كنند. خطوط نیروی میدان مغناطیسی از قطب شمال آهن ربا خارج می شود و از قطب جنوبش وارد می شود. آهن رباهای سخت یا دایمی میدان های مغناطیسی خودشان را همیشه ایجاد می كنند. آهن رباهای نرم یا موقتی میدان های مغناطیسیشان را در  حضور یك میدان مغناطیسی دیگر و تا مدت زمان كوتاهی بعد از خروج از این میدان تولید می كنند. آهن رباهای الکتریکی (آهنی که به وسیله جریان برق خاصیت آهن ربایی پیدا می کند)، میدان های مغناطیسی را تنها موقعی كه الكتریسیته از میان سیم پیچ سیم عبور می كند تولیدمی كنند.

Image
براده های آهن (راست) در سراسر خطوط میدان مغناطیسی یک آهن ربای نئودیمیوم مکبعی به صف شده اند

تا سال های اخیر همه آهن رباها از عناصر فلزی یا تركیبات فلزی ساخته می شدند. این مواد آهن رباهایی با نیروهای مختلف تولید می كردند. برای مثال برخی از این آهن رباها عبارتند از:

-آهن رباهای كرمیك Ceramic magnets- مثل آهن رباهایی كه در یخچال و آزمایش های علمی مدرسه مورد استفاده قرار می گیرد، حاوی اكسید آهن در یك مخلوط كرامیك است. بیشتر آهن رباهای كرامیك كه بعضی وقت ها به عنوان آهن رباهای دارای تركیبات آهن شناخته می شوند قوی نیستند.

-آهن رباهای آلنیكو Alnico magnets- از آلومینیوم، نیكل و كبالت ساخته شده ا ند. آنها قوی تر از آهن رباهای كرامیك هستند، اما نه به قوی ای آنهایی كه با یك طبقه از عناصر كه به عنوان فلزات نادر زمین شناخته می شوند، مخلوط شده اند.

-آهن رباهای كبالت سمریوم  Samarium cobalt- آهن هایی هستند که از تركیب كبالت با عنصر نادر زمین كه "سمریوم" است، ساخته شده است. در چند سال گذشته، همچنین دانشمندان پلی مرهای مغناطیسی یا آهن رباهای پلی مری magnetic polymers را كشف كرده اند. بعضی از اینها بعضی از اینها قابل خم شدن و با قالب درست کردن هستند. هرچند که بعضی از آنها تنها در دماهای بی نهایت پایین كار می كنند و بقیه تنها فلزات خیلی سبك وزن مانند براده آهن را می گیرند.

تلاش اندكی لازم است تا موادی که نام آنها برده شد خاصیت آهن ربایی پیدا کنند. در بخش بعدی می بینیم كه چگونه این اتفاق می افتد.

نوشته شده توسط علیرضا ساعت 12:54 ب.ظ موضوع مطلب :‌ علمی ,

ویرایش شده در - و ساعت -

لینك ثابت | نظرات ()


This Template Designed By Theme.MihanBlog.Com And Davood Jafari
div dir="rtl" style="text-align:center;width:135px">نیازمندیها و آگهی رایگان درجه1